6430 W. M-80
Kinross, MI   EXIT 378
GRAND CHAMPIONS
Grand Champion Market Beef - Kylie Goodman
Reserve Grand Champion Market Beef - Kaitlyn Goodman
Grand Champion Market Dairy  - Cassey Cottle
Reserve Grand Champion Market Dairy - Chloe Cottle
Tri-County Bred Beef Award - Kylie Goodman
Market Beef Rate of Gain - Evan Jones
Overall  Showmanship - Austin Beamish
Grand Champion Breeding Beef - Danielle Scales
Reserve Grand Champion Breeding Beef - Zachary Kronemeyer
Best Grade Female - Zachary Kronemeyer
Premier Beef Exhibitor - Zachary Kronemeyer
Sportsmanship - Austin Beamish

Grand Champion Market Lamb - Danielle Scales
Reserve Grand Champion Market Lamb - Lillian VanLuven
Grand Champion Pen of Lambs - Victoria Vining
Res Grand Champion Pen of Lambs - Zachary Kronemeyer
Tri-County Bred Top Lamb - Lillian VanLuven
Grand Champion Ewe - Danielle Scales
Reserve Grand Champion Ewe - Zachary Kronemeyer
Sheep Costume Class - Joshua Klier
Overall Showmanship -Victoria Vining
Sportsmanship - Aubrey Storey

Grand Champion Hog - Owen Campbell
Res. Grand Champion Hog - Bentley Horde
Tri-County Bred Market Swine - Lydia McKenzie
Overall Showmanship - Brandon Ormsbee
Sportsmanship - Alex French

Grand Champion Chicken Meat Pen - Evan Maciag
Reserve Grand Champion Chicken Meat Pen - Joshua Klier
Grand Champion Meat Turkey - Timothy Papin
Reserve Grand Champion Meat Turkey - Ronnie Papin
Grand Champion Dozen Eggs - Michaela Zimmerman
Best of Show -
Michaela Zimmerman
Overall Showmanship -
Michaela Zimmerman
Sportsmanship - Hannah Klier

Grand Champion Rabbit Meat Pen - Kendyll Stevens
Res Grand Champion Rabbit Meat Pen - Eddee Bonnee
Tri-County Bred Rabbit Meat Pen - Kendyll Stevens
Overall Showmanship -
Emma Kitzmiller
Sportsmanship -Jayden Crimin

Grand Champion Market Goat - Scott Ormsbee
Res. Grand Champion Market Goat - Elizabeth Jentoft
Tri-County Bred Market Goat - E
lizabeth Jentoft
Grand Champion Goat - Ashlyn Zenner
Res Grand Champion Goat - Zachery Kronemeyer
Overall Showmanship - Scott Ormsbee
Sportsmanship - Jaden Crimin
Goat Legacy Award - Helena Borque

Grand Champion Dairy Cow - Zachery Kronemyer
Reserve Grand Champion Dairy Cow - Zachery Kronemyer
Overall Showmanship -  Zachery Kronemyer
Sportsmanship - Zachery Kronemeyer

Dog-Best of Show-Obedience -

Dog-Best of Show-Showmanship -

Grand Champion Pocket Pet -  Koryn Rogers
Reserve Grand Champion Pocket Pet - Luke Haw
Overall Showmanship - K
oryn Rogers

Senior Master Stockman Winner - Kaitlyn Goodman
Intermediate Master Stockman Winners - Kylie Goodman
Junior Master Stockman Winner - Avery Rose
Beginner Master Stockman Winner - I
sabell Sherlund

Charlie Garms Award-Overall Leadership - Austin Beamish
Barn Management - Poultry Barn
Barn Decorating Contest - Trackside Critters

Supreme Showmanship
Grand Champion -  Victoria Vining
Res. Grand Champion - Brandon Ormsbee

Over-All Small Animal Showmanship
Grand Champion - Luke Haw
Reserve Grand Champion -
Emma Kitzmiller

Ultra Sound Winners:
Beef - Brandon Ormsbee
Swine - Maddisen Hoornstra
Sheep - Kennedy Boal
Goat - Scott Ormsbee
Pictures taken by market sale photographer
Lynn Greengtski
2019 Grand Champion Market Beef
2019 Reserve Grand Champion Market Beef
2019 Grand Champion Market Dairy
2019 Reserve Grand Champion Market Dairy
2019 Grand Champion Market Lamb
2019 Reserve Grand Champion Market Lamb
2019 Grand Champion Market Hog
2019 Reserve Grand Champion Market Hog
2019 Grand Champion Market Goat
2019 Reserve Grand Champion Market Goat
2019 Reserve Grand Champion Pen Market Rabbits
2019 Grand Champion Pen Market Rabbits
2019 Grand Champion Turkey
2019 Reserve Grand Champion Turkey
2019 Grand Champion Pen of Chickens
2019 Reserve Grand Champion Pen of Chickens